طرح صیانت

طرح صیانت از حقوق کاربران

این طرح قطعا ایرادات بسیاری دارد و انتقادهای خیلی زیادی به آن وارد است، اشکالات اساسی که شاید در نهایت اگر بدون اصلاحات یا تغییرات و به شکل کورکورانه اجرایی شود، بیشتر از همه به کاربران عادی اینترنت و فضای مجازی و کسب و کارهای کوچیک ضربه خواهد زد.

اما با در نظر گرفتن بندهای فعلی طرح و در نظر گرفتن این نکته که طرح تا تصویب راه درازی در پیش دارد و شاید تصویبش با زیرساخت‌های فعلی، عملا غیرممکن باشد… به یک سری سوال‌های مهم درباره‌اش پرداختیم.

طرح صیانت

سوالات و نکات اساسی

مهمترین سوالی که ذهن همه کاربران رو درگیر کرده، قطعا این است که آیا با تصویب این طرح اینستاگرام فیلتر خواهد شد؟!

خــــــــیــــــــر…

به این دلیل که طبق مفاد این طرح اینستاگرام هیچ جایگزین داخلی مناسبی ندارد، این شبکه حتی در سطح جهان هم فعلا جایگزینی نخواهد داشت…

جدا از این برای بازاریابی و بین‌المللی سازی محتوای ایرانی هم به این شبکه اجتماعی مفید نیاز داریم…

یکی از موضوعات مهم دیگری که ذهن کاربران رو به خود مشغول کرده است، این است که آیا برای کسب و کارهای مجازی در اینستاگرام مشکلی ایجاد خواهد شد…؟!

خــــــــیــــــــر…

در حال حاضر نه تنها مشکلی برای کسب و کارها در فضای اینستاگرام ایجاد نخواهد شد، بلکه در ۱۳ ماده این طرح حمایت‌هایی نیز برای کسب و کارهای مجازی در نظر گرفته شده است.

مثل حق السهم تولید کنندگان محتوا، معافیت‌های مالیاتی، خدمات اختصاصی بانکی و …

البته که قطعا این حمایت‌های برای صاحبین کسب کار مفید و موثر نخواهد بود، اما شاید بودن آن از نبودنش بهتر است…

مورد دیگری که ممکن است برای عده‌ایی جای ابهام و سوال باشد این است که آیا تبلیغات و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی خارجی مسدود شده یا آزاد، تخلف یا جرم محسوب می‌شود…؟!

خــــــــیــــــــر…

اول اینکه طبق این طرح هر شبکه ایی که مورد مناسب مشابه‌ایی برای رفع نیازهای مردم نداشته باشد، قابل مسدود شدن نیست.

دوم هم اینکه در این طرح مردم و کسب و کارهای عادی از ممنوعیت تبلیغات در فضای سرویس‌های خارجی معاف شده‌اند و فقط دستگاه‌های دولتی حق استفاده تبلیغاتی از آنها را ندارند.

طرح صیانت

در نهایت قصد ما از انتشار این مطلب دفاع از طرح یا خوب جلوه دادن ان نیست، بلکه این طرح اشکالات اساسی دارد…!

اما باید در نظر داشته باشیم که این طرح هنوز در حال بررسی است و به گفته کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی آن حداقل ۲ ماه زمان نیاز خواهد داشت. مطمئنا هنوز جای امید برای تغییرات و اصلاحات در این طرح وجود دارد و با توجه به عدم وجود زیرساخت‌های مناسب در کشور، شاید پیاده سازی طرح به این شکل و طبق قوانین خود طرح، عملا غیر ممکن باشد…!

در این شرایط طبیعتا بهتر است که ما به فکر یادگیری بیشتر و رونق هرچه بیشتر کسب و کار خود باشیم تا از غافله در این شرایط سخت عقب نمانیم…